Kurs języka obcego stacjonarnie czy on-line?
Dostęp do nowoczesnych technologii pozwala nam korzystać z wielu dóbr za pośrednictwem Internetu, coraz częściej dotyczy to również kursów językowych. Trudna sytuacja na świecie pozwoliła wielu osobom przetestować, na czym polega nauka on-line i sprawdzić, czy jest to rozwiązanie dla nich. A co z efektami nauki i jak wypada porównanie kursów stacjonarnych i on-line pod tym względem?
Dostęp do nauki za pośrednictwem Internetu
Szkoły językowe odpowiadając na zapotrzebowanie klientów i kursantów nieustannie poszerzają oferty kursów, również, jeśli chodzi o ich formę. Nauka języka za pośrednictwem Internetu stała się dla wielu koniecznością, dla niektórych wygodą, a dla innych utrapieniem. Czy tradycyjne kursy zostaną zapomniane? Czy odwrócimy się od kursów on-line, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja?
Prawda jest taka, że ilu uczniów, tyle opinii. Co sprawia, że dodatkowa forma nauki pomoże kolejnym osobom znaleźć odpowiedni sposób dla siebie. Z pewnością można stwierdzić, że stacjonarne kursy pozostaną w ofercie szkół, gdyż są osoby, które zawsze wybiorą kontakt twarzą w twarz. To lepsza interakcja, prywatność nauki i oferta dla osób, które nie są biegłe w technologiach, na przykład: najmłodszych dzieci czy seniorów.
Wady i zalety obu form nauczania
Największą zaletą stacjonarnych kursów jest forma kontaktu z lektorem, ale wiążą się one z koniecznością dojazdu do szkoły. To dodatkowe koszty, a zimą czy jesienią jest to też problem spotęgowany sytuacją na drogach, dokuczliwą szczególnie w dużych miastach. Kursy online to większa elastyczność, możliwość swobodnego wyboru godziny zajęć i odbywania lekcji w komfortowych, domowych warunkach. Dla wielu daje to szansę na naukę o poranku i w niestandardowych godzinach. Wymagają jednak dyscypliny.
Nauka on-line to redukcja czasu i wydatków związanych z dojazdami, czasami również zakupem podręczników, jeśli kurs oferuje dostęp do materiałów cyfrowych. Wciąż jesteśmy w kontakcie z lektorem, ale łatwiej dostosować lekcje do indywidualnych oczekiwań i możliwości.